Akár a legkisebb napelemes rendszer mellett dönt, akár nagyobb mellett, amíg az háztartási méretű - azaz 50kW alatti a teljesítménye -, addig semmilyen plusz költség nem jelentkezik.
Mert ugyan 2017 áprilisa óta a szolgáltató kérhet elosztói teljesítmény hozzájárulást 5kW felett, de egyrészt ez jelenleg nulla forint, másrészt ezt az említett hozzájárulást a megtermelt energiából vonják le, tehát nem vesz ki pénzt a zsebéből.
Még ha napelemes rendszer támogatás nélkül szerelteti is fel a napelem paneleket, azonnal számos előnnyel fog szembesülni:
Az inverter napelem által termelt egyenáramát váltóárammá alakítja, és betáplálja a szolgáltató rendszerébe. Ez azt jelenti, hogy a villamos energiát nem közvetlenül a napelemes rendszer által megtermeltből kapjuk, hanem minden esetben a szolgáltatótól. Azt, hogy többet termeltünk-e, vagy kevesebbet, mint amennyit fogyasztottunk, egy ad-vesz villanyóra méri. A villamos energia felhasználásunktól függően vagy nekünk kell kifizetnünk évente egyszer a többletfogyasztást, vagy a szolgáltató téríti számunkra a többletként központi rendszerbe betáplált energia árát. (Jó tudni, hogy a szolgáltató kevesebbet fizet egy kWh-ért, mint mi a szolgáltatónak, és SZJA-köteles jövedelemnek számít a napelemes rendszer által többletként termelt és betáplált áramért kapott összeg.)
Az inverter napelem felől érkező egyenáramot alakít át váltóárammá, ami aztán a szolgáltató rendszerébe kerül betáplálásra. Az, hogy mekkora napelemes rendszer kell, igazából a jelenlegi villamos energia fogyasztás határozza meg, illetve az a többletfogyasztás, amit még a jövőre betervezünk. Ha megvan, mennyi áramot szeretnénk termeltetni a napelemes rendszer segítségével, már könnyen meghatározható, mekkora maximális kapacitású inverter beszerelése szükséges. A napelemes rendszer telepítésével megbízott szakember kiszámolja, vagy ha Ön szeretne utánanézni, az invertert gyártó cég honlapján megtalálja a tervező programot.
Bár a napelem rendszer a villanyóra csere előtt is működőképes, nagyon fontos, hogy ne indítsuk be az áramtermelést az új villanyóra felhelyezése előtt, mert a visszaforgatott óra után nem csekély bírságra számíthatunk!
Bár a napelem árak magasnak tűnhetnek, hosszútávon egyáltalán nem azok, hiszen egy napelem panel élettartama akár 30-40 év is lehet. Minden gyártó köteles bizonyos időtávra garanciát vállalni - emiatt is érdemes megbízható gyártó termékeit választani.
A Sunrise 30 évre 80%-os lineáris teljesítmény-garanciát biztosít, továbbá 12 év teljeskörű termékgaranciát.
A napelemes rendszer telepítése során több alkatrészre is szükség van:
Egy napelemes rendszer kalkulátor segítséget nyújthat annak megbecslésében, mekkora teljesítményre számíthatunk az ingatlanunk tetejére telepített napelemes rendszer működése során, ha minden feltétel optimális. (Ideális körülménynek számít, ha a tető déli tájolású, és nagyjából 30-40 fokos a tető dőlésszöge.)
A hazánkban eddig telepített napelemes rendszerek adataiból kiindulva nagyjából 1050-1250 kWh-val lehet számolni egy 1 kW-os napelem rendszer esetében.
Az, hogy például a 3 fázisú napelem rendszer árak mikorra térülnek meg a megrendelőknek, sok tényezőtől függ.
Ha napelem pályázat útján kerül felszerelésre a napelem rendszer, akkor elhanyagolhatóan kicsi költséggel kell számolnunk, hiszen egy napelemes rendszer támogatás akár 90%-át is átvállalhatja az anyagi terheknek.
A napelemes rendszer ár akkor válik inkább fontos kérdéssé, amikor önerőből kell megoldani a finanszírozást. Attól függően, hogy olcsó, középkategóriás, vagy drága megoldás mellett döntünk, nagyjából 8-10 év a napelem árak megtérülésének ideje a jelenlegi energiaárakkal kalkulálva.
A Nyugat-Európában kapható - de hazánkban egyelőre nem engedélyezett - kulcsrakész napelem rendszer ár nagyon vonzó; ráadásul otthon bárki által beüzemelhető az erkélyre felszerelhető napelem.
A tetőre felszerelhető napelemes rendszerek viszont szakértelmet és gyakorlatot igényelnek. Fontos tudatosítani magunkban, hogy a napelem panel által termelt egyenáram az életre ugyanúgy veszélyes, mint a konnektorban futó váltóáram. A szerelési hibákból adódó károk ezért könnyen halált is okozhatnak, a tűzesetekről nem is beszélve… nem éri meg kockáztatni.
Ha megfelelő a tetőszerkezet és a gerendázat, akkor akár lapostetőre is felszerelhető a napelem rendszer. Maga a tető lehet cserép, lemez, pala vagy zsindely borítású is - minden esetben biztonsággal rögzíthető a napelem rendszer tartószerkezete. A napelemes rendszer tartószerkezetének felrakása során nincs szükség sem bontásra, sem átalakításra.
Minden napelem panel felülete biztonsági üveggel van ellátva, így a napelem cellái védve vannak még szélsőséges időjárás esetén is.
Csak szigetüzemű napelemes rendszer telepítése esetén használható folyamatosan, minden fennakadás nélkül a napelem rendszer által termelt villamos energia.
Ez azért van, mert a napelem rendszer termelte áram az inverter után a villanyórán keresztül a szolgáltató rendszerébe kerül betáplálásra. Az a villamos energia, amit felhasználunk, a villanyórán át a szolgáltató rendszeréből érkezik hozzánk - ezért ha a szolgáltatónál valami miatt áramkimaradás van, az inverter védelmi rendszere lekapcsol. Azaz ilyen esetben hiába van napelemes rendszer kiépítve, ugyanúgy nincs áram, mint azoknál a felhasználóknál, akiknek nincs napelem a házuk tetején.
Alapvetően a napelem panel felületének lekoszolódása okozhat némi visszaesést a villamos energia termelésében, ezért érdemes időnként megtisztítani a napelem rendszer edzett üveg felületét (főleg a madárürülék okozhat problémát).
Ha esetleg aggódunk a tartószerkezet vagy a villamos rendszer miatt, érdemes ezeket is időnként átnézetni szakemberrel.
Egy napelem rendszer nagyjából 30-40 évig képes termelni áramot - nem véletlen, hogy egy napelem panel esetében a gyártók többsége nyugodt lélekkel vállal 20-25 év élettartam garanciát. A Sunrise 80%-os lineáris teljesítmény-garanciát ad 30 évre.
A drágább, minőségi napelemes rendszerek felhős időben is termelnek áramot, igaz, csak töredékét annak, mint amit napos időben képesek előállítani.
Éjszaka természetesen nem képes áram termelésére egy napelemes rendszer sem, hiszen a hold és a csillagok fénye csekély.
Persze nem maradunk áram nélkül ilyenkor sem, hiszen a napelemes rendszer a szolgáltatóhoz táplálja be a megtermelt áramot, és mi a szolgáltatótól kapott áramot használjuk fel. Azt, hogy a betáplált, vagy a vételezett áram van túlsúlyban, könnyen leolvashatjuk az oda-vissza mérő villanyóránkról.
Ha ragaszkodik a jól bevált napelemes rendszer adta kényelemhez, némi papírmunka után átköltöztethető szakember segítségével.
Azt mindenki maga dönti el, hogy melyik az egyszerűbb és kifizetődőbb a számára: a következő lakóhelyén új napelemes rendszer telepítése, vagy a meglévő napelem rendszer költöztetése. Utóbbi esetben érdemes a szerelési és szállítási költségeknek alaposan utánaszámolni!
Mivel általában az inverter maximális teljesítménye nincs kihasználva, így egyszerűen bővíthető a napelem rendszer újabb napelem panel(ok) felszerelésével és inverterhez kötésével.
Abban az esetben, ha a meglévő inverter mégsem bírná a tervezett terhelést, az újabb napelem panelok mellett másik inverter beszerzésére is szükség lesz.
Talán az oda-vissza mérő villanyórán a legegyszerűbb ellenőrizni a napelem rendszer termelését, de a legtöbb inverternek van saját, online leolvasható statisztikai felülete is, ami általában okostelefonról is elérhető.
Ha ezen kívül szeretne még adatokhoz jutni, szakember segítségével a napelemes rendszerre csatlakoztathat egy olyan eszközt, ami külön gyűjti a termelési adatokat.
A napelemes rendszerek rendkívül strapabíróak, de ettől függetlenül - hiába a 25-30 év gyártói garancia - érheti őket kár.
Mindenképp számolni kell azzal, hogy egy napelem rendszer nagyot emel az ingatlan értékén, így kiemelten fontos, hogy a már meglévő lakásbiztosítás fedezeti értéke tükrözze ezt (azaz ne essünk az alulbiztosítás csábító, de nagyon szerencsétlen esetébe).
Olyan szélsőséges esetekben, mint amikor pl. súlyos károk keletkeznek az ingatlanban tűz esetén, jó eséllyel a napelemes rendszer is károsodik. De sajnos számolni kell az esetleges rongálással is, és a szélsőséges időjárás is okozhat kellemetlen meglepetéseket (villámcsapás, viharkár, jégverés).
Ha nem hívjuk fel rá a biztosítónk figyelmét arra, hogy napelemes rendszer került telepítésre, és nem bővítjük ki a már meglévő lakásbiztosításunkat a napelem rendszerre is, annak károsodása esetén természetszerűleg nem fog fizetni a biztosító - ha csak nem képezte eredetileg is részét a napelem biztosítás a lakásbiztosításunknak (de ebben az esetben is az adott napelemes rendszerre kell igazítani a meglévő biztosítást!).
Ha a napelemes rendszer támogatás vagy hitel igénybevételével épül ki, mindenképpen szükség van napelem biztosításra, aminek az ügyintézését még a támogatás, illetve a hitel felvétele előtt meg kell kezdeni. Persze egyéb esetben is szerencsésebb, ha a biztosítóval még a napelemes rendszer telepítése előtt egyeztetünk.
Iratkozz fel hírlevelünkre:
Legfrissebb termékek, akciók és eladások
Jó minőségű napelem panelek és inverterek megbízható márkáktól. Legyen saját napelemparkod, termeld meg a szükséges energiát!
Cégnév: Legal Beauty Kft.
Telefon: +36 70 733 3333
Email: info@tisztaenergia.hu